HDM Endüstriyel olarak hassas dökümde kullanılan sarf malzemelerinden birisi olan kolloidal silika ürününün tedariğini gerçekleştirmektedir. Hassas döküm ve refrakter malzemeler üretimi alanında her türlü kolloidal silika talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ayrıntılı bilgi almak ister misiniz?

3d-blue-chemistry-15357-hd-wallpaper-15357

Kolloidal Silika Hakkında Bilgiler

 

Kolloidal silika hassas döküm ile parça üretim prosesinde kullanılmaktadır.

Mum model salkımlarının, seramik kabuk ile kaplanması için seramik çamuru hazırlanır.

Bu çamura özelliğini veren ana katkı malzemesi kolloidal silikadır.

Bağlayıcı özelliği ile seramik kaplamanın etkin biçimde yapılmasını sağlar.

Kolloidal silika ürünü, adını içerisinde bulunan SiO2 bileşiğinden almaktadır.

Kolloidal silika süspansiyonlarının ticari formları içeriğinde bulunan SiO2 miktarına göre %20 – %30 – %40 gibi çeşitli konsantrasyonlarda son kullanıcılara sunulmaktadır.

Kolloidal silika,  içerisinde bulunan SiO2 ve NaOH anabileşikleri sayesinde, çok yüksek sıcaklıklarda termal kararlılığını muhafaza eder.

Kolloidal silikanın bu özelliği, bilhassa kabuk pişirme ve döküm gibi yüksek sıcaklık gerektiren üretim aşamalarında, kolloidal silikanın ve buna bağlı olarak ta kabuk mekanik yapısının bozunmadan stabilitesini korumasını sağlar.

Bu yönüyle kolloidal silika sadece bağlayıcı malzeme olarak düşünülmemeli; aynı zamanda yüksek sıcaklık altında refrakterlerle uyumlu çalışabilen yegane ürün olarak değerlendirilmelidir. Kolloidal silikanın %30 luk konsantrasyonu hassas döküm için idealdir. Hem %30 luk konsantreler hem de diğerleri için kullanım alanları sadece hassas döküm ile sınırlı değildir.

Kolloidal silika çok yaygın kullanım alanına sahiptir.

Kolloidal silika ürününün; hassas döküm, kağıt üretimi, diş laboratuarlarında revetman katkısı, alkollü ve alkolsüz içecek (berrrak içeceklerde durultma) üretimi, tekstil, refrakterler, boya, seramik gibi birçok kullanım alanı vardır.

Kolloidal silika; ticari olarak 250 kg’lık variller ile paletlenmiş olarak müşterilerimize sunulmaktadır.